Strona główna
Logo

Polecane książki dotyczące uzależnienia od „miłości”

  1. Toksyczna miłość – Pia Mellody – Czarna Owca
   Angielski tytuł „Facing love addiction” lepiej oddawałby treść książki, ale polscy wydawcy chyba ciągle jeszcze boją się określenia uzależnienie od „miłości”. Książka w doskonały sposób przedstawia mechanizmy, jakie zachodzą w związkach pomiędzy nałogowcami kochania, a nałogowcami unikania bliskości. Cenna i bardzo wartościowa lektura.

  „Jest to książka dla wszystkich porzuconych, nieszczęśliwie zakochanych i samotnych, a także tych, którzy nade wszystko cenią wolność, duszą się w związku, czują się osaczeni, ograniczeni i nieszczęśliwi. Dowiesz się z niej o istocie i mechanizmach obsesyjnej miłości, zaborczości, zachłanności i zazdrości, a także o nadmiernej zależności i chorobliwej niezależności oraz o lęku przed bliskością.
   W Stanach Zjednoczonych Pia Mellody jest bardzo popularną autorką książek o patologii związków miłosnych i rodzinnych oraz o sposobach ich uzdrawiania. Trafna diagnoza mechanizmów, którym prawie wszyscy podlegamy, uzupełniona jest dokładnym opisem strategii zmiany w związkach i technik pracy nad sobą.
   "Mam dla was dobrą wiadomość - pisze Pia Mellody - z toksycznej miłości można się wyleczyć".

  1. Nałogowa miłość - Eugenia Herzyk – Świat Książki
   Pierwsza polska książka dotycząca uzależnienia od „miłości”. Kompendium wiedzy i obowiązkowa lektura dla uzależnionych.

„Czym miłość nie jest? Jak odróżnić związek toksyczny od nietoksycznego? Na czym polega uzależnienie i dlaczego uzależniamy się? Co przeszkadza, a co pomaga w wyjściu z uzależnienia od „trudnego”  mężczyzny? W jaki sposób poradzić sobie z chorą miłością? Pełna przykładów z życia, świetna książka w prosty sposób naświetla skomplikowane problemy uczuciowej zależności, pogrążającej wiele kobiet w układach, z góry skazanych na niepowodzenie i brak szczęścia.”

  1. Kobiety które kochają za bardzo – Robin Norwood – Dom Wydawniczy Rebis

„Kobiety, które kochają za bardzo to doskonały poradnik dla kobiet zaangażowanych w destrukcyjne uczucia do niedojrzałych emocjonalnie mężczyzn. Robin Norwood analizuje przyczyny, które skłaniają kobiety do wchodzenia w takie toksyczne związki. Z tej książki czytelnik dowie się, dlaczego kobiety kochają za bardzo, dlaczego podporządkowują niewłaściwym mężczyznom całe swoje życie, jak rozpoznać chore związki, których korzenie tkwią zwykle w dzieciństwie. Autorka także uczy, jak zwyciężyć w walce z uzależnieniem od rujnującego życie uczucia, ocalić własną osobowość, odzyskać godność i poczucie własnej wartości i stworzyć dojrzały i satysfakcjonujący związek.”

  1. Toksyczne związki – Pia Mellody – Czarna Owca

„Współuzależnienie to skłonność do związków, w których miłość mylona jest z posiadaniem, przywiązanie zamienia się w zależność, odpowiedzialność miesza się z poczuciem winy, troska przesiąknięta jest lękiem, a seks łączy się z nadużyciem lub nie dochodzi do głosu. Zrozumienia istoty współuzależnienia to klucz do uzdrowienia toksycznych relacji między rodzicami i dziećmi lub pełnych napięcia i cierpienia związków małżeńskich, problemów z autorytetami, skłonności do konfliktów w pracy.”

  1. Uzależnienie od partnera - jak skutecznie wyzwolić się z sideł toksycznej miłości? - Howard M. Halpern - Wydawnictwo SENSUS
„Nie potrafisz zakończyć związku, mimo że przysparza Ci on więcej cierpienia niż radości? Nieobce Ci są przepłakane noce i napady panicznego lęku przed utratą partnera? Masz już serdecznie dość karczemnych awantur, ale nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez tego człowieka? Czujesz, że Wasze oczekiwania wobec życia całkowicie się różnią, lecz wciąż tkwisz w relacji bez perspektyw? Jesteś mężem cholerycznej żony? Albo kochanką modlącą się o to, by Twój wybranek wreszcie odszedł od rodziny? A może pełnisz rolę „wiecznej dziewczyny, nigdy narzeczonej”? W każdym z tych przypadków jesteś bez wątpienia więźniem swojej miłości. Toksycznego związku nie ma jeszcze w wykazie chorób, opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że ma on na Ciebie druzgocący wpływ. Tak jak alkoholizm czy narkomania niszczy Twoje poczucie własnej godności, depcze wiarę w siebie i sączy truciznę do całego organizmu. Zabija Cię zupełnie na serio. I tak jak w przypadku innych uzależnień, w Twojej sytuacji także niezbędna jest terapia wychodzenia z nałogu oraz zrzucania kajdan tej chorej relacji. Przerwij zaklęty krąg cierpienia!
 • Zdiagnozuj u siebie niezdrowe uzależnienie od partnera.
 • Nie pozwól się więcej ranić… nawet sobie samemu.
 • Skończ z relacjami przypominającymi emocjonalną pustynię.
 • Zidentyfikuj i ulecz własne zachowania kompulsywne.
 • Przetrwaj trudny okres po zerwaniu.
 • Wejdź w związek pełen miłości, czułości, erotyzmu, intelektualnej stymulacji, szczerości, szacunku i wsparcia.
 • W tej książce znajdziesz rady przydatne w uzdrawianiu wszelkich relacji osobistych.”
  1. Toksyczne namiętności – Susan Forward – Czarna Owca
   Świetna książka dla uzależnionych z syndromem obsesyjnej „miłości”.

„Koszmar kochania „za bardzo”, dręczący zarówno kata, jak i katowanego. Osoba z syndromem obsesyjnej miłości jest terrorystą, niszczącym w szybkim tempie związek, siebie i partnera. Jej żywioły to zazdrość, zaborczość, szantaż i przemoc, zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Obsesyjna miłość ma wiele okrutnych twarzy. Książka ta pomaga rozpoznać ową chorobę, pokazuje jak się przed nią chronić i jak ją leczyć, przedstawia bowiem metody postępowania, sposoby porozumiewania się i zachowania pozwalające odzyskać panowanie nad zwichrowanymi emocjami. Nawet w dorosłości, nawet w prawdziwie podeszłym wieku można nauczyć się spostrzegać, wyciągać wnioski, dokonywać właściwych ocen, a przede wszystkim – odnosić się do ludzi w sposób mniej rozpaczliwy oraz zmniejszyć potrzebę posiadania lub bycia posiadanym tylko po to, aby samemu poczuć się pełniejszym.”

  1. Miłosna obsesja, czyli syndrom Marilyn Monroe - Elżbieta Święcicka-Macavoy – Twój Styl

„Elżbieta Święcicka - Macavoy w książce "Miłosna obsesja, czyli Syndrom Marylin Monroe", zwraca się do kobiet, które niezależnie od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania i koloru skóry - mają te same problemy i kłopoty z osobowością. Do tych, które są nieszczęśliwe i nie akceptują siebie. Każda w ten sam sposób wypełnia wewnętrzną pustkę: wiąże się z niedostępnym emocjonalnie partnerem, podmieniając swoje istnienie na jego. Rezygnują z własnego punktu widzenia i przyjmują jego spojrzenie na świat jako własny. Ich „ja" już nie istnieje - liczy się tylko jego „ja". Narkotyzują się dramatem i upajają ekscytacją, czują skok adrenaliny na skutek odrzucenia. Wówczas stają się uzależnione i wpadają w obsesję...”

  1. Dlaczego on nie kocha, a ona za nim szaleje – Susan Forward, Joan Torres - Rebis

„To książka o trudnych partnerach: nieprzyjaznych, nieprzystępnych, napastliwych, o silnej tendencji do dominacji i stosowania przemocy psychicznej. Autorki wyjaśniają podłoże takich zachowań, radzą jak wychowywać dzieci, by one z kolei nie stały się kiedyś dręczycielami lub ofiarami. Doktor Susan Forward jest jedną z najwybitniejszych amerykańskich specjalistek z zakresu psychoterapii, autorką bardzo znanej w Polsce książki pt. Toksyczni rodzice.”

  1. Koniec współuzależnienia - Jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie – Melody Bettie – Media Rodzina

„Nie jest to książka o tym, jak pomóc bliskiej ci osobie uzależnionej od alkoholu, narkotyków, hazardu, jedzenia, pracy, seksu itp. Ta książka traktuje o twoim najważniejszym i prawdopodobnie najbardziej przez ciebie lekceważonym obowiązku, a mianowicie o zajęciu się swoją własną osobą. Jest to książka o tym, co masz robić, aby zacząć czuć się lepiej, o tym jak uniknąć bólu i uzyskać kontrolę nad swoim życiem.”

  1. Od nałogu do miłości – jak wyzwolić się z uzależnienia od seksu i odnaleźć prawdziwe uczucie – Patrick Carnes – Media Rodzina
   Książka dotyczy co prawda uzależnienia od seksu, ale ponieważ bardzo dobrze przedstawia mechanizm „wchodzenia” w uzależnienie oraz z racji tego, że uzależnienie od seksu często idzie w parze z uzależnieniem od „miłości” polecam ją z pełnym przekonaniem. Autor tej pozycji jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie. I niestety jednym z niewielu.

„Od nałogu do miłości to książka, która tysiącom ludzi dała nadzieję na zdrowe, normalne życie, pomogła znaleźć szczęście w związku z drugim człowiekiem i odkryć lepszą, piękniejszą stronę życia. Współtworzący ją erotomani (autor skorzystał z ankiet blisko tysiąca respondentów) wywodzą się ze środowisk o wysokim prestiżu społecznym - są wśród nich lekarze, duchowni, terapeuci, polityce, ludzie biznesu, nierzadko owładnięci innymi nałogami, takimi jak alkoholizm, obżarstwo czy hazard. Bogactwo ich doświadczeń oraz przenikliwość autora, praktykującego terapeuty, sprawiły, że książka stała się wydarzeniem i odkryciem nie tylko w pracy nad uzależnieniem od seksu. Niezwykle precyzyjnie pokazuje bowiem mechanizm popadania w nałóg, ulegania mu oraz - co najważniejsze - sposób wychodzenia z niego.”

  1. Addiction to love – Susan Peabody - Ten Speed Press
Książka ta niestety nie została jeszcze wydana w Polsce. Postaram się przetłumaczyć najważniejsze fragmenty i umieścić w dziale Czytelnia. Dla znających język angielski - krótki opis poniżej. „Love addiction manifests in many forms, from Fatal Attraction–type obsessive lust to less extreme but nonetheless psychologically and emotionally harmful forms. The most common of these is staying in a bad relationship because of a fear of being alone the I hate you but don't leave me relationship. In ADDICTION TO LOVE, recovering love addict Susan Peabody explains the variety of ways this disorder plays out, from the obsessively doting love addict to the addict who can't disentangle from an unfulfilling, deadend relationship. Peabody provides an indepth and easytofollow recovery program for those suffering from this unhealthy and often dangerous addiction and explains how to create a loving, safe, and fulfilling relationship.”