Strona główna
Logo

Czytelnia

  • Artykuły dotyczące uzależnienia od „miłości”

    W tym dziale znajdziecie artykuły dotyczące m.in. różnych wzorców uzależnienia od „miłości”. Niestety polskie źródła są bardzo ubogie w materiały związane z tą problematyką. Dlatego oprócz kilku tekstów rodzimych autorek będę starała się zamieszczać tłumaczenia zagranicznych psychoterapeutów zajmujących się nałogową "miłością". Zachęcam też do zapoznania się z moimi artykułami, które wkrótce pojawią sie na stronie. Samo dogłębne poznanie problemu nie wystarczy, aby zacząć zdrowieć. Trudno jednak wyobrazić sobie zdrowienie bez przyjrzenia się mechanizmom uzależnienia. Bez znajomości taktyki przeciwnika można wygrać bitwę, ale chyba nie wojnę. Dlatego mam nadzieję, że artykuły z tego działu będą pomocne w zgłębianiu tajników uzależnienia od „miłości”.

  • Artykuły dotyczące innych uzależnień

    W tym dziale znajdziecie artykuły dotyczące takich uzależnień jak alkoholizm, seksoholizm, uzależnienia związane z jedzeniem jak objadanie się czy anoreksja, hazard, pracoholizm, uzależnienie od internetu itp. U wielu osób występuje więcej niż jedno uzależnienie – tworzą się w ten sposób uzależnienia krzyżowe. Wyniki badań przeprowadzonych w USA dowodzą, iż ponad połowa alkoholików zmaga się  z uzależnieniem od „miłości”, zaś 80% kokainistów to również nałogowcy seksu. Takie korelacje można by mnożyć. Równie częstym zjawiskiem jest związek osoby uzależnionej od „miłości” z osobą uzależnioną przede wszystkim od alkoholu, seksu czy pracy. Warto poznać specyfikę różnego rodzaju uzależnień. Taka wiedza jest też niezbędna osobom zdrowiejącym z uzależnienia od „miłości” – tak, aby wychodząc z jednego nałogu, nie weszły w następny.

  • Artykuły dotyczące Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) i Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych (DDD)

    W tym dziale znajdziecie artykuły dotyczące szeroko rozumianego dysfunkcyjnego dzieciństwa i jego wpływu na życie dorosłych osób. Alkoholizm jednego lub obojga rodziców to nie jedyna determinanta dysfunkcyjnego dzieciństwa. Mają na nie wpływ również przemoc psychiczna i fizyczna, molestowanie seksualne czy też mniej oczywiste zdarzenia jak niedostępność emocjonalna czy nadopiekuńczość rodziców. Traumatyczne wydarzenia pozostawiają najczęściej swoje piętno, co oznacza, że w dorosłość wkraczamy z deficytami, które utrudniają nam życie. Zmierzenie się z nimi jest bolesne, dlatego mnożyć można sposoby ich zagłuszania np. uciekając w uzależnienia, w depresje, w choroby. Pierwszym krokiem do „odczarowania” dzieciństwa jest nazwanie rzeczy po imieniu, stanięcie oko w oko ze swoją często trudną i bolesną przeszłością. Mam nadzieję, ze artykuły z tego działu będą ku temu pomocne.