Polecane książki dotyczące uzależnienia od „miłości”
„Jest to książka dla wszystkich porzuconych, nieszczęśliwie zakochanych i samotnych, a także tych, którzy nade wszystko cenią wolność, duszą się w związku, czują się osaczeni, ograniczeni i nieszczęśliwi. Dowiesz się z niej o istocie i mechanizmach obsesyjnej miłości, zaborczości, zachłanności i zazdrości, a także o nadmiernej zależności i chorobliwej niezależności oraz o lęku przed bliskością. „Czym miłość nie jest? Jak odróżnić związek toksyczny od nietoksycznego? Na czym polega uzależnienie i dlaczego uzależniamy się? Co przeszkadza, a co pomaga w wyjściu z uzależnienia od „trudnego” mężczyzny? W jaki sposób poradzić sobie z chorą miłością? Pełna przykładów z życia, świetna książka w prosty sposób naświetla skomplikowane problemy uczuciowej zależności, pogrążającej wiele kobiet w układach, z góry skazanych na niepowodzenie i brak szczęścia.”
„Kobiety, które kochają za bardzo to doskonały poradnik dla kobiet zaangażowanych w destrukcyjne uczucia do niedojrzałych emocjonalnie mężczyzn. Robin Norwood analizuje przyczyny, które skłaniają kobiety do wchodzenia w takie toksyczne związki. Z tej książki czytelnik dowie się, dlaczego kobiety kochają za bardzo, dlaczego podporządkowują niewłaściwym mężczyznom całe swoje życie, jak rozpoznać chore związki, których korzenie tkwią zwykle w dzieciństwie. Autorka także uczy, jak zwyciężyć w walce z uzależnieniem od rujnującego życie uczucia, ocalić własną osobowość, odzyskać godność i poczucie własnej wartości i stworzyć dojrzały i satysfakcjonujący związek.”
„Współuzależnienie to skłonność do związków, w których miłość mylona jest z posiadaniem, przywiązanie zamienia się w zależność, odpowiedzialność miesza się z poczuciem winy, troska przesiąknięta jest lękiem, a seks łączy się z nadużyciem lub nie dochodzi do głosu. Zrozumienia istoty współuzależnienia to klucz do uzdrowienia toksycznych relacji między rodzicami i dziećmi lub pełnych napięcia i cierpienia związków małżeńskich, problemów z autorytetami, skłonności do konfliktów w pracy.”
„Nie potrafisz zakończyć związku, mimo że przysparza Ci on więcej cierpienia niż radości? Nieobce Ci są przepłakane noce i napady panicznego lęku przed utratą partnera? Masz już serdecznie dość karczemnych awantur, ale nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez tego człowieka? Czujesz, że Wasze oczekiwania wobec życia całkowicie się różnią, lecz wciąż tkwisz w relacji bez perspektyw? Jesteś mężem cholerycznej żony? Albo kochanką modlącą się o to, by Twój wybranek wreszcie odszedł od rodziny? A może pełnisz rolę „wiecznej dziewczyny, nigdy narzeczonej”? W każdym z tych przypadków jesteś bez wątpienia więźniem swojej miłości. Toksycznego związku nie ma jeszcze w wykazie chorób, opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Nie zmienia to jednak faktu, że ma on na Ciebie druzgocący wpływ. Tak jak alkoholizm czy narkomania niszczy Twoje poczucie własnej godności, depcze wiarę w siebie i sączy truciznę do całego organizmu. Zabija Cię zupełnie na serio. I tak jak w przypadku innych uzależnień, w Twojej sytuacji także niezbędna jest terapia wychodzenia z nałogu oraz zrzucania kajdan tej chorej relacji. Przerwij zaklęty krąg cierpienia!
„Koszmar kochania „za bardzo”, dręczący zarówno kata, jak i katowanego. Osoba z syndromem obsesyjnej miłości jest terrorystą, niszczącym w szybkim tempie związek, siebie i partnera. Jej żywioły to zazdrość, zaborczość, szantaż i przemoc, zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Obsesyjna miłość ma wiele okrutnych twarzy. Książka ta pomaga rozpoznać ową chorobę, pokazuje jak się przed nią chronić i jak ją leczyć, przedstawia bowiem metody postępowania, sposoby porozumiewania się i zachowania pozwalające odzyskać panowanie nad zwichrowanymi emocjami. Nawet w dorosłości, nawet w prawdziwie podeszłym wieku można nauczyć się spostrzegać, wyciągać wnioski, dokonywać właściwych ocen, a przede wszystkim – odnosić się do ludzi w sposób mniej rozpaczliwy oraz zmniejszyć potrzebę posiadania lub bycia posiadanym tylko po to, aby samemu poczuć się pełniejszym.”
„Elżbieta Święcicka - Macavoy w książce "Miłosna obsesja, czyli Syndrom Marylin Monroe", zwraca się do kobiet, które niezależnie od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania i koloru skóry - mają te same problemy i kłopoty z osobowością. Do tych, które są nieszczęśliwe i nie akceptują siebie. Każda w ten sam sposób wypełnia wewnętrzną pustkę: wiąże się z niedostępnym emocjonalnie partnerem, podmieniając swoje istnienie na jego. Rezygnują z własnego punktu widzenia i przyjmują jego spojrzenie na świat jako własny. Ich „ja" już nie istnieje - liczy się tylko jego „ja". Narkotyzują się dramatem i upajają ekscytacją, czują skok adrenaliny na skutek odrzucenia. Wówczas stają się uzależnione i wpadają w obsesję...”
„To książka o trudnych partnerach: nieprzyjaznych, nieprzystępnych, napastliwych, o silnej tendencji do dominacji i stosowania przemocy psychicznej. Autorki wyjaśniają podłoże takich zachowań, radzą jak wychowywać dzieci, by one z kolei nie stały się kiedyś dręczycielami lub ofiarami. Doktor Susan Forward jest jedną z najwybitniejszych amerykańskich specjalistek z zakresu psychoterapii, autorką bardzo znanej w Polsce książki pt. Toksyczni rodzice.”
„Nie jest to książka o tym, jak pomóc bliskiej ci osobie uzależnionej od alkoholu, narkotyków, hazardu, jedzenia, pracy, seksu itp. Ta książka traktuje o twoim najważniejszym i prawdopodobnie najbardziej przez ciebie lekceważonym obowiązku, a mianowicie o zajęciu się swoją własną osobą. Jest to książka o tym, co masz robić, aby zacząć czuć się lepiej, o tym jak uniknąć bólu i uzyskać kontrolę nad swoim życiem.”
„Od nałogu do miłości to książka, która tysiącom ludzi dała nadzieję na zdrowe, normalne życie, pomogła znaleźć szczęście w związku z drugim człowiekiem i odkryć lepszą, piękniejszą stronę życia. Współtworzący ją erotomani (autor skorzystał z ankiet blisko tysiąca respondentów) wywodzą się ze środowisk o wysokim prestiżu społecznym - są wśród nich lekarze, duchowni, terapeuci, polityce, ludzie biznesu, nierzadko owładnięci innymi nałogami, takimi jak alkoholizm, obżarstwo czy hazard. Bogactwo ich doświadczeń oraz przenikliwość autora, praktykującego terapeuty, sprawiły, że książka stała się wydarzeniem i odkryciem nie tylko w pracy nad uzależnieniem od seksu. Niezwykle precyzyjnie pokazuje bowiem mechanizm popadania w nałóg, ulegania mu oraz - co najważniejsze - sposób wychodzenia z niego.”
|